Posted by : Deever 24. listopadu 2013

V Nikaragui udeřila vedra (rozuměj: ještě větší než obvykle) a v pětistupňovém Česku se řeší církevní restituce. Víte, co je to check dance? Představte si, že pozvete nějaké fešné děvče na večeři. Když přijde účet, chcete zaplatit, protože vy jste ji pozvali. Ona se zeptá, jestli si nechcete účet rozdělit. A vy samozřejmě odmítnete, protože jste ji pozvali. Ona chvilku naoko trvá, že se o účet rozdělíte, pak vy všechno zaplatíte a oba jdete spokojeně domů. Asi tušíte, že církve by měly být to fešné děvče a vy byste měli být stát.

Poslední církevní večeře za vaše peníze. Duku nepozvali, všechno by jim snědl. 

V životě každé liberální zrůdy, jako jsem já, přijde okamžik, kdy musí souhlasit i s levicovými religionisty. Způsoby, jakým církve nabyly majetku jsou pochybné, o tom žádná. Nezapomeňme, že ve jménu organizovaného náboženství všeho druhu se celá staletí páchaly takové ošklivé věci jako většina válek, křižácké výpravy, inkvizice, 11. září, sňatky s dětmi, vyhazování škol do vzduchu, utlačování žen, homosexuálů a lidí různých barev, etnické čistky, znásilňování, pálení čarodějnic, lidské oběti, sebevražedné bombové útoky, systematické zneužívání dětí a velká spousta dalších.

Kalouskům argument o tom, že vrácení majetků (nebo náhrad) církvím je dobrý nápad, protože ty z toho budou provozovat zdravotnická zařízení a školy, také neobstojí. Nemocnice a hospicy také provozuje stát a za tu hromadu peněz by v tom klidně mohl pokračovat místo církví. Důvod, proč by měly církve provozovat školy mi uniká úplně. Aby se rodiče nemuseli namáhat s indoktrinací svých nezletilých potomků sami a nechali to na hodném panu učiteli?

Bylo by lákavé prostě říct, že církve jsou obchodníci s teplou vodou a že si nezaslouží ani korunu. Nicméně žijeme v 21. století, různé papíry nám garantují různé svobody a mezi nimi je i svoboda propadnout kterékoliv iluzi se vám jen zachce (ti moudří lidé ji tam napsali hlavně proto, aby předešli všem těm ošklivým věcem z druhého odstavce toho textu). Stejně tak nemůže stát nikomu upřít právo vyprávět si o své iluzi s přáteli ve pět staletí staré budově se sedmimetrovým stropem plné pozlaceného kýče.

Proto a jenom proto, by měl stát církvím jejich majetky vrátit. 

Bezpochyby je potřeba se pobavit o výčtu, ale v zásadě by se církve konečně měly oddělit od státu. Protože není nic absurdnějšího, než když v zemi, kde většina lidí nechce mít s církvemi nic společného, stát stále zaměstnává církevní představitele. Jak můžu někoho kritizovat, protože káže bludy, když koupí každého obráceného pentagramu přispívám panu Dukovi na gáblik? Je na čase s touhle absurditou skoncovat a to jednou provždy.

A co by měly církve s nově nabytým majetkem a penězi udělat? Vzít si Nový Zákon (to je druhý díl té tlusté knihy s malými písmenky) a znovu si přečíst legendu o tom hodném pánovi. Nápověda: je to ten, co chodil v hadrech a nosil kristusky.

Buďte dobrý s Pánem. 

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

Honza Andrš. @Deever

Čtyřiadvacetiletý minimalista a liberální zrůda. Strávil půl roku v Nikaragui. Oblibuje koloběhu.

Doma na Deever.cz.

Archiv

- Copyright © Nevzpomínám si [.cz] -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -