Posted by : Deever 21. října 2013

Předem se omlouvám všem dělníkům vědy, kteří mě čtou, že můj text je poněkud triviálního charakteru a nenaplňuje akademické standardy. 

Patřím mezi jednoznačné zastánce povinné volební účasti. Chápu, že v Česku máme mimořádně negativní zkušenost s tímhle fenoménem díky čtyřiceti letům pod rudým praporem, ale dovolte mi nadhodit alespoň několik důvodů, proč tohle opatření dává smysl."Jedeš v tom s náma". Každý občan platí daně a očekává, že se o něj, výměnou za jeho těžce vydřená pesa, stát postará. Že mu ohlídá dcerušku před znásilněním, že mu opraví silnici před barákem a že onu neznásilněnou dcerušku naučí číst a psát. Někdo očekává více, někdo méně, ale takřka všichni se shodneme na tom, že stát by zajištovat svým občanů určitou sadu služeb. Tak proč se na tom nepodílet? Proč dávat státu blank check a neovlivnit, za co stát moje peníze utratí?

Volit jdou jen motivovaní. Volby na základě dobrovolnosti jsou málo legitimní. Volit jdou především ti, kteří jsou politicky motivovaní a to brutálním způsobem zkresluje výsledky. Vzpomínáte si, jak jste posledně v hospodě nadávali, že komunisti chodí volit v jednom šiku a že svých 15+ % urvou v každých volbách? Volby by měly reprezentovat vůli obyvatelstva, nikoliv vůli jeho části.

Šílenci na okraji. V systému, kde volí všichni, mají extrémistické strany jen malou šanci na úspěch, právě proto, že většina lidí jednoduše radikální není. Povinná volba by zároveň posílila menší ne-extrémistické strany, jejichž voliči by k urnám vůbec nepřišli, ale v okamžiku, kdy by si museli vybrat, by si raději zvolili je než prázdný lístek.

Stačí přijít. Pochopitelně nelze kontrolovat, jakou stranu si dotyčný občan zvolil. Proto by měla na lístku existovat možnost "nevolím nikoho". Není to náhodou totéž, co současné "prostě nejdu volit"? Není. Tím, že k volbám nepřijdete neříkáte vůbec nic. Velmi jednoduše řečeno - nelze zjistit, zda nevolíte, protože jste nemocní, protože jedete na chatu nebo proto, že jste zhnuseni politickou reprezentací. Občan si přestane klást otázku, jestli vůbec půjde volit a začne se ptát, koho bude volit.

Levněji to jde. Politické strany utratí velkou část prostředků na kampaň při snaze o to, aby lidé vůbec šli volit. Díky povinné volbě by tyto náklady odpadly a mohly by se skutečně využít na komunikaci politických názorů, které strana reprezentuje. Zároveň by to všeobecně zlevnilo kampaně a umožnilo působení menším stranám a všechny strany by nebyly tolik závislé na získaných prostředcích.

Informovanější volič = lepší volič. Lze taktéž očekávat, že se větší počet voličů bude chtít rozhodnout na základě více informací, když už jsou povinni jít volit. Existují i velmi zajímavé studie, které naznačují, že povinná volba by mohla omezit rozšiřování propasti mezi chudými a bohatými a napomáhá lepší distribuci bohatství.

Technikálie. Povinnou volební účast doprovází i otázky "technického" charakteru, především: "Co s těmi, co nepůjdou volit?" Podíváme-li se do zahraničí, pak zjistíme, že většina států, která má povinnou volební účast, ji nijak nevymáhá. A těch pár, které ji skutečně vymáhají, neposlušné voliče pokutují. Prakticky se tam skutečně nakonec můžete dostat do vězení, nikoliv však proto, že nevolíte, ale proto, že neplatíte pokuty, které vám stát uložil za to, že jste nešli volit. Osobně bych byl pro udělování rozumné pokuty, která by nebyla pro daného jedince likvidační.

Proč nezavést povinnou volební účast. I když patřím mezi jednoznačné zastánce povinné volební účasti, nelze pominout také argumenty odpůrců. Hlavním argumentem je, že povinná volební účast by kolidovala s jinými lidskými právy, jako třeba právem na svobodu projevu nebo právem na svobodu náboženského vyznání. Právo svobodně se vyjádřit bezpochyby zahrnuje i právo se nevyjádřit. Stát vždy nějakým způsobem omezuje lidskou svobodu ku prospěchu zbytku společnosti (občanské průkazy, poznávací značky, zápisy do matriky, zdravotní a sociální pojištění, atp.) a jakkoliv je povinná volební účast neliberální, je v mých očích obhajitelná.

Četba k tématu:

{ 3 komentářů... read them below or Comment }

 1. Zdravím. Nejsem dělnik vědy, tedy nepoznám možná triviálnost textu. Jsem spíš ze života a spíš umím rozpoznat "jednodušší myšlenku" Možná je jednodušší pouze životní nezkušeností autora. Zdraví Keccy

  OdpovědětVymazat
 2. Též zdravím. Tak z idealismu mě klidně nařknout můžete, tomu se bránit nebudu. Ale také bych možná poprosil o nějaké věcné argumenty kromě dojmologie nad mým mládím.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem opačného názoru:

  http://blisty.cz/art/55636.html

  OdpovědětVymazat

Honza Andrš. @Deever

Čtyřiadvacetiletý minimalista a liberální zrůda. Strávil půl roku v Nikaragui. Oblibuje koloběhu.

Doma na Deever.cz.

Archiv

- Copyright © Nevzpomínám si [.cz] -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -