Posted by : Deever 27. října 2013

Sem do Nikaragui volební tamtamy předčasných českých voleb nedozněly, ale pokoušel jsem se sledovat aspoň online zprávy a viděl pár předvolebních debat. Díky absenci zájmů ČR ve střední Americe jsem nemohl volit a byl jsem ušetřen toho martyria posledních dní před otevřením volebních místností.


Neúspěch ODS je jen a jen zasloužený a jakýsi naivní skřítek v mojí hlavě doufá, že to pomůže straně ke znovuzrození a odlepení od šlemu divokých devadesátých. Němcová je dobrý lídr a pokud dostane ve straně prostor, bude to jen dobře. Je nejenom sympatická, ale i zkušená a charismatická - při jejím proslovu na konci prvního bloku Superdebaty (od 43:50) mi běhal mráz po zádech.

"Já myslím, že poděkujeme. (potlesk) Já jsem vám říkal, že to nemá cenu."
Socialisté také odchází poraženi, vnitřní nejednotnost a konstantní snahy nejlepšího prezidenta všech dob Miloše Zemana nesou ovoce. V Česku je funkční levicová strana potřeba a je pravda, že ČSSD ještě zdaleka nedospěla. Na druhou stranu Zemanovi nevyšla idea, že se voliči přikloní k partě srandistů jménem SPOZ. Asi byl příliš opilý (mocí, samozřejmě), když si myslel, že mohou uspět po všech těch masakrech kontroverzních krocích, co prováděli ve vládě. Letopočet už nezačíná jedničkou, pane prezidente.

Vliv ANO mě upřímně děsí, Babiš (nebo Bureš?) se profiluje jako všehoschopný pragmatik. V povolebním komentáři pro ČT Lebeda prohlásil, že se obává vnitřních tlaků, protože mají voličskou základnu napříč spektrem, což mi přijde jako trefný postřeh. Zůstává tedy otázka, jestli Babišovi nedojde trpělivost a chuť sypat do ANO peníze, až se trošku rozhlédne po Sněmovně.

Čo bolo, to bolo, súdruhovia.
KSČM snad nemá ani smysl komentovat, tahle strana se prostě pořádně netransformovala a dokud bude sbírat protestní a nostalgické hlasy, tak se v rozumnou levicovou alternativu nepromění. TOP09 klasicky parazituje na ODS a i když panu Schwarzenbergovi nepřeji nic zlého, mám vážné obavy o osud téhle strany až Kníže opustí politiku. Co si budeme vykládat, tak hluboko zakořenění ve stranickém systému nejsou a všehoschopný Kalousek s šíleným Gazdíkem (to je ten pán, co chtěl zřídit ve Sněmovně kapli) to sami neutáhnou.
Když už Gazdík nemá kapli, tak se modlí aspoň z okna. Moc to nepomohlo.
Úspěch KDU-ČSL mě zas tak moc nepřekvapil, Bělobrádek je sympaťák, i když mi v debatách přišlo, že vlastně nemá moc co říct. Lidovci půjdou skoro s každým a, koneckonců, skoro každý chce jít s nimi. Poděkování Bohu v povolebním rauši mě upřímně rozesmálo. Proč je Všemohoucí v děkovačce až na posledním místě, když ruka Prozřetelnosti vložila všech 336 970 volebních lístků do uren?

Tomio Okamura je takový mladší Cibulka, co má o hodně víc peněz a jen o malou trošku víc duševního zdraví. Na druhou stranu s ním v debatách byla legrace a byla by škoda, kdyby se pakoval ze Sněmovny, což dle mého reálně hrozí už v příštích volbách, až voliči zjistí, že jeho utopické vize by se nedaly naplnit ani kdyby měl nadpoloviční většinu. 

Mrzí mě neúspěch Zelených a Pirátů. I když Piráty bych asi volit nemohl dokud by se z nich nestala plnohodnotná strana, přináší témata, která jsou skutečně důležitá a přemýšlí o budoucnosti i z jiného pohledu, než jsou procenta schodku a výše penzí. Svět bude čím dál víc virtuální a problémy, které s touto probíhající proměnou vyvstávají, je potřeba řešit. Včera bylo pozdě. Zelení, navzdory rozšířenému dojmu, nejsou parta (pouze) ekofašistů, ale mohou být normální středolevá strana, která, doufám, časem nabere a dostane se do Sněmovny jako součást (tou dobou snad už) proměněné levicové scény.

Barva mýho hlasu byla trochu nazelenalá, to je fakt.
Nezbývá mi, než doufat, že násobení hlasů Svobodných není nic jiného, než reakce na úpadek pravice a že se to zlepší, až se hoši a děvčata vpravo trochu zmátoří. Představa, že A. J. Rimmer Petr Mach uskuteční svoje vize a v Česku zavládne ta divná směska klasického liberalismu a sociálního darwinismu, co propagují, mě upřímně děsí. Naštěstí jsou tyto šance minimální. Další politické subjekty, s dovolením, pominu, protože DSSS je tam, kde má být a LEV21 s Monarchisty a Bobo taktéž.

Nesnažím se předvídat, jak to během dalších měsíců ve Sněmovně dopadne, nicméně výsledky poukazují na křehkost českého stranického systému. Kromě betonového kvádru neproměněných komunistů a zmatených velkých stran je také patrná zoufalá víra voličů ve velkou změnu, kterou neotřásly ani katastrofy vzor Věci Veřejné. Jenomže revolucí nikdy stabilita nevznikne. Ta vzniká malými vytrvalými krůčky a velkou spoustou politických kompromisů. Když jedna polovina stran vykládá, jak se těší do opozice (kam je kvůli skandálům poslali voliči) a druhá polovina stran tvrdí, že vládnout nechce, tak se asi nikam nedostaneme. 

A vtipná tečka na závěr. IHNED.cz tvrdí, že:

{ 1 komentářů... read them below or add one }

  1. Jeden z nejlepších politických komentářů a zhodnocení situace v Čr.
    Tomáš Mráz (brácha Míši Mrázovky).

    OdpovědětVymazat

Honza Andrš. @Deever

Čtyřiadvacetiletý minimalista a liberální zrůda. Strávil půl roku v Nikaragui. Oblibuje koloběhu.

Doma na Deever.cz.

Archiv

- Copyright © Nevzpomínám si [.cz] -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -