Posted by : Deever 29. srpna 2013

Kromě nabídek k sňatku a proseb o brzký návrat se mi v inboxech čím dál častěji objevují výzvyk popisu místního univerzitního prostředí. Rád bych tímto pozdravil své čtenáře z Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, jakož i ostatních tamních institucí.

(...)

Dost srandy. Nikaragua je bez keců země třetího světa a i když je UNAN-León (prohlédněte si web, je to zážitek) nejstarší a nejlepší univerzita v zemi, propastné rozdíly tu uvidíte. Obzvláště, pokud studujete na nejchudší fakultě ze všech (Facultad de Ciencias de la Educación y Humanidades). Ostatní fakulty jsou vybavením úplně někde jinde, níže zmiňovaná fakulta medicíny skutečně je místo, kde by (alespoň v Nikaragui) chtěl studovat každý. Většina mojí fakulty sídlí v komplexu zvaném La PrepaPrepa je zkratka pro Preparatorio - tenhle kampus sloužil jako přípravka pro studenty, kteří vstupovali do další části studia.

Pojďme si udělat malou tour.

S+S před vchodem do hlavní fakultní budovy

Tour de la Prepa


Vystupuji ze čtyřicet let starého amerického školního Bluebirdu, jehož technická prošla někdy krátce po konci studené války a platím řidičovu pomocníkovi čtyři cordóby za cestu. Většinou se platí hned po nástupu, ale naskakoval jsem už do rozjíždějícího busu a v přecpaném vozidle jsme se nepotkali.


La Prepa je komplex asi deseti budov natřených na červeno a obehnaných plotem s rezavým žiletkovým drátem navrchu. Po cestě na do posluchárny třídy míjím nabouraný sud s bílým nápisem UNAN-León, který slouží jako odpadkový koš a další trojici košů natřených různými barvami. Domníval jsem se, že slouží k třídění odpadu, ale ve všech třech jsou plasty. Zahnu doleva po částečně kryté dlážděné chodbě vykračuji směrem k Aule 12. Po pravé ruce okouknu motivační nástěnku o ochraně životního prostředí a letáčky Todos contra a dengue s velmi názornými obrázky. Potkávám spoustu studentů, většina je menší než já a taky mladší. Před třídou si s kolegy a kolegyněmi chvilku počkám, než přednášející sežene údržbáře, který má klíče. Na vlastní oči jsem předtím sledoval, jak uklizečka třídu zabouchla, jakoby tam snad bylo co ukrást.Vybavení třídy je, řekněme, spartánské. Něco ke třicítce otřískaných dřevěných židliček se stolečky po pravé straně (zdravíme leváky, kteří si neškrábnou). Předevčírem ozbrojená ochranka doplnila čtyři nové plastové židličky, kterých bylo pro celou fakultu asi padesát. Důvod je prostý - každý ročník každého oboru má svoji domácí třídu a tak, aby si každý užil nových židliček, dali jich několik do každé učebny.

Konverzačním tématem před začátkem hodiny je těhotenství jedné z přítomných studentek. Mám dvouhodinovku Geografía Económica - můj zatím nejoblíbenější předmět. Učitel na začátku napíše téma a osnovu hodiny na whiteboard, pak přednáší a místy přerušuje výklad dotazy do publika. Ze studentů se prakticky nikdo sám na nic neptá. Výhledově prý hrozí i skupinová práce, ale zpočátku semestru je potřeba spíš přednášet. Nebudu vynášet soudy o kvalitě výuky, protože jsem měl zatím jen pár hodin z každého předmětu. A nezažil jsem ani jeden ze tří testů, které nás čekají. Zkuste se subscribnout, pak vám nic neunikne.

Na oběd vyrážím do jídelny v kampusu budoucích doktorů (a doktorek!), hlavně proto, že je to tam mnohem hezčí, než v našem bufáči. Nezapomenu přátelsky pozdravit zamračeného příslušníka univerzitní ochranky, jehož jedinou prací je hlídat doktorské motorky a auta na tamním parkovišti.

Univerzitu opouštím po tom, co jsem byl nucen použít toaletu, na které jsem se neodvažoval ničeho dotknout. Skoro bych se vsadil, že nejhygieničtější utilita na místě byla ta moje. Autobus už není tak narvaný, takže mám možnost pustit starou paní, která přistoupila v Barrio Guadalupe. Trošku smutné, že to dělám já, druhý nejstarší cestující ve vozidle.

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

Honza Andrš. @Deever

Čtyřiadvacetiletý minimalista a liberální zrůda. Strávil půl roku v Nikaragui. Oblibuje koloběhu.

Doma na Deever.cz.

Archiv

- Copyright © Nevzpomínám si [.cz] -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -