Posted by : Deever 18. března 2012

Já i většina mých kolegů nyní zápolí s bakalářskou prací. Do odevzdání finální verze zbývá měsíc a půl. Ať si urban legends o nočních rychlopsavcích říkají co chtějí, tohle není pětistránková seminárka. A i přesto, že panika exponenciálně narůstá, stále ještě pozoruji příznaky zhoubné prokrastinace. Možná, že je na čase s nimi něco udělat.


Představa, že bych se celý den věnoval psaní bakalářské práce zní lákavě. Koneckonců, seknul jsem s několika zajímavými pracovními nabídkami právě proto, abych měl dost času na bakuli a státnice. A když už pocity viny a euforie z první odevzdané kapitoly odezněly, rozhodl jsem se jeden z volných dnů zasvětit práci. Prokrastinace zafungovala a místo psaní jsem celý den dělal spoustu jiných věcí (náhodou taky přínosných!) a k bakalářce se nedostal.

Taky vás mozek takhle blokuje a sám si poťouchle přeřazuje seznam priorit?

Možná je na čase ho trochu ošálit.

"Celý den" nebo "odpoledne" jsou příliš dlouhé časové úseky a snadno se vám rozplynou. Je potřeba je rozdělit na menší kousky.

1. Použijte Pomodoro

Přečtěte si o něm, vezměte si jednu pětadvacetiminutovku a sedněte si k zářící obrazovce. Je to jen půlhodinka, to vás nezabije, ne? Něco si přečtěte, kousek napište a uvidíte. Pak si klidně můžete dát voraz. Možná zjistíte, že vaše touha vrátit se k nicnedělání bude po 25 minutách psaní mnohem menší.

2. Diverzifikace pracovní náplně Dělejte různé věci

Nemá smysl se trápit nad bakulí celý den. Dejte si čtyři cykly a pak jděte dělat něco úplně jiného. Blogujte. Uvařte něco dobrého. Jděte ven. Leo Babauta řekl


Dvouhodinová procházka toho pro produktivitu práce udělá víc než vymazlený Moleskine a GTD aplikace na iPhonu.


A měl pravdu. Až se vrátíte, můžete pokračovat. Zase jen "zlehka" - dvě tři půlhodinky.

3. Jak se v tom neztratit

Vezměte si několik lístečků a na ně napište jedním slovem obsah následujících pomodor, během kterých budete sedět u pracovního stolu. Bakule, bakule, bakule, bakule, RSS, Facebook, Twitter, atd. Ty vhodně promíchejte a vždycky, když zmiňované pomodoro doděláte, tak ho vyhoďte. Mě se výborně osvědčily natrhané seminářové texty z minulých ročníků. Asi už je nikdy znova číst nebudu (kdyby něco, tak mám originály v počítači) a zároveň jsem zachránil kus deštného pralesa.

Pokud se vám podaří z vašeho prokrastinačního dne urvat dvě nebo tři hodinky, během kterých opravdu píšete, považujte to za výhru. Vzpomínáte si na dny, které jste prováleli úplně? Teď budete usínat s pocitem, že jste se udělali malý krůček k vítězství. Postupným zafixováním těch správných návyků zjistíte, že vám text roste pod rukama a vlastně ani nevíte jak.

{ 1 komentářů... read them below or add one }

  1. Dobry tip ;) taky pisu bakalarku a stridam obdobi, kdy jsem na psani produktivni i cele odpoledne az do noci a pak chvile kdy neudelam nic... je cas zapracovat na zprumerovani... :)

    OdpovědětVymazat

Honza Andrš. @Deever

Čtyřiadvacetiletý minimalista a liberální zrůda. Strávil půl roku v Nikaragui. Oblibuje koloběhu.

Doma na Deever.cz.

Archiv

- Copyright © Nevzpomínám si [.cz] -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -